Obec Lozice

Přejít na obsah
Dnes je 24.7.2024, svátek má Kristýna.
Obec Lozice
Obecní úřad
SDH Lozice
Kontakt
Obec Lozice
Lozice
PSČ: 538 54
 
• tel.: 469 671 560
• e-mail: ou.lozice@tiscali.cz
 
... Úřední hodiny OÚ ...
St 18°°  - 20°° hod

15. 6. 2019 Oslavy 130. let založení Sboru dobrovolných hasičů, 890 let od první zmínky o obci Lozice a sraz rodáků

 

Na rok 2019 jsme si naplánovali pro nás velkolepé oslavy založení sboru dobrovolných hasičů, existence obce a k tomu jsme se rozhodli pozvat i rodáky. Velké sousto, ale naše snaha, píle a chuť lidí, kteří se na přípravách podíleli, nás dovedla až do cíle. Dne 15. 6. 2019 od 13.00 hodin byly oslavy zahájeny příjezdem paní ministryně financí Aleny Schillerové. Pro nás obrovská událost a zároveň starost, zda vše klapne tak, jak má. Nejprve nám zamotala hlavu ochranka paní ministryně (přece jenom je něco jiného, když to vidíte v televizi a něco jiného živě), která chtěla projít trasu, prošmejdila všechna zákoutí a prostory a po té schválila připravený program. Paní ministryně všechny překvapila svojí dobrou náladou, vstřícností, vřelostí a kontaktností. Vítala se s občany, fotila se s nimi a narušila nám tím pečlivě připravený itinerář. Najednou jsme měli pocit, že nestíháme, všichni začali být nervózní a snažili se vše popohnat. Jen pan starosta byl spokojen, přestal vnímat čas a věnoval se jen paní ministryni (mimochodem je velmi pohledná) a nějaký program mu byl tak trošku ukradený.

Po nezbytných projevech, kdy přítomné přivítal nejprve moderátor, po té starosta obce, promluvila i paní ministryně a hosté z Krajského úřadu Pardubického kraje, se všichni zapojili do průvodu obcí.

 I v tom obrovském vedru, které panovalo, všichni prošli ve zdraví obcí za doprovodu hudebního orchestru Šeucovanka  Skuteč a dětských mažoretek z Chocně. Všichni vyprahlí uhasili žízeň a oficiality pokračovaly sázením lípy, která je symbolem obce a odhalením žulového kamene k výročí 100 let republiky v roce 2018 a 100 let koruny české v roce letošním. Shlédli jsme vystoupení mažoretek a paní ministryně si šla opět povídat s občany, sedla si do davu, poslouchala nejstarší občany Lozic, zašla za malými hasiči a přiznala se, že sama byla v mládí také hasičkou. Přijala pozvání na malý raut s občerstvením, prohlédla si výstavu fotografií od minulosti po současnost, hasičská ocenění v podobě pohárů a diplomů.

Následovalo vystoupení lozických malých hasičů, na které se pečlivě připravovali a které se jim opravdu moc povedlo. Došlo i na předání medailí a ocenění zasloužilým hasičům za jejich práci ve sboru a celý lozický hasičský sbor ocenil práci paní Marcely Votroubkové (Marcele květinu ne, Marcela má ráda salámek). Ještě taneček pana starosty s paní ministryní a loučíme se s ní plni dojmů, které v nás všech svojí přítomností a vystupováním zanechala. Přejeme jí všichni hodně trpělivosti a výdrže v její funkci a hodně zdraví a spokojenosti v osobním životě.

Tak a oficiality jsou za námi, najíme se a jízda pokračuje. Tedy ne jízda, ale tanec. A to ne ledajaký. Naši hasiči si připravili vystoupení, jaké svět neviděl. Labutí jezero v jejich podání bylo úchvatné a polechtalo bránice všem přítomným (ještě na dlouhou dobu). Baletky, které konkurovaly baletu  velkého moskevského divadla, se zapsaly do myslí všech přítomných nejen svým výkonem, ale hlavně vzhledem. Opravdu všichni jim drželi palce, aby své vystoupení dotančily ve zdraví a aby přežily i ošetření doktora Bolíto a jeho sestřičky Holíto. Přežili všichni, úspěch obrovský a kdo neviděl, může jenom litovat. Na závěr trošku zklidnění v místním kostele při poslechu hudby v podání Hniličkova smyčcového tria. Opravdu hluboký zážitek a nádherné zakončení tak hektického dne.

Konečně volná zábava, jídlo, pití (hasičské steaky, pivíčko a od teď lozická specialita ledová káva našich hasiček). Ještě musíme zmínit návštěvu lozických rodáků. Někteří již v pokročilém věku, ale i ti mladší, se přijeli  podívat, jak se obec změnila od doby, kdy odešli. Myslíme si, že většina z nich byla překvapena (doufáme, že mile), jak se obec změnila, co se vybudovalo a pořád ještě buduje.

Můžeme se pochválit, byl to pro nás velmi úspěšný den a nenecháme si ho nikým zkazit.

                                                                                                        Hanka Hrušková

Aktuality z obce

10. listopadu 2020

          Oslavenci v listopadu V měsíci listopadu slaví...

26. října 2020

V reakci na Vládou přijaté krizové opatření ze dne 21. října 2020 dojde na území...

10. října 2020

                Hasiči a podzim 2020 7 závodů, 2...

9. října 2020

Oslavenci v říjnu V měsíci říjnu oslaví narozeniny: Václav Stehlík,Jan...

19. září 2020

OSLAVENCI V ZÁŘÍ V měsící září slaví narozeniny: Eva Vašinová,Alena...
Anketa
Líbí se Vám revitalizace prostoru při vjezdu do naši vesnice od Jenišovic?
Určitě ano.
Určitě ano.
hlasů: 94
Ano.
Ano.
hlasů: 17
Spíše ano.
Spíše ano.
hlasů: 1
Spíše ne.
Spíše ne.
hlasů: 4
Ne.
Ne.
hlasů: 2
Vůbec ne.
Vůbec ne.
hlasů: 28
Počet hlasujících: 146
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
Počasí
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2014 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti