Obec Lozice patří mezi menší obce. Rozprostírá se po obou březích říčky Novohradky při silnici č. III/3561, Luže, Chroustovice a železniční stanice Uhersko. Obec leží na samé hranici Českomoravské vysočiny. Nadmořská výška obce je 281 m B.p.v. V obci žije trvale 155 obyvatel ve 49 domech (je zde pouze 49 popisných čísel, z tohoto počtu je 14 domků využíváno jako rekreační chalupy). Průměrný věk obyvatele je 35, 59 let.
Obecní symboly v podobě znaku a praporu a jejich heraldická studie ...
Vůbec první zmínka o obci Lozice z období okolo roku 1129 je spojena s olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem a katedrálním chrámem sv. Václava v Olomouci. V první polovině 12. století ještě znak biskupství neexistoval. Později, na počátku 14. století je olomouckými biskupy a kapitulou užíván znak, kterým je červený štít a v něm šest (3, 3) stříbrných hrotů (zv. také kužele).
Páni z Pardubic se původně psali ze Staré. Po té, co se dostali do držení Pardubic užívali nového přídomku. Z rodu pocházel první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic (1297 – 1364). Jeho synovec Smil zvaný Flaška (1350 – 1403) patří k významným autorům české středověké poezie – jeho skladba Nová rada je rozsáhlou alegorickou básní určenou králi Václavovi IV. Rod používal erbu, kterým byl červený štít s polovinou stříbrného koně se zlatou uzdou.
NÁVRHY ZNAKU
Znak č. 3 – V červeném štítě s modrou patou stříbrný most s třemi oblouky na dvou kvádrovaných pilířích a nad ním zvýšený stříbrný klín, ve kterém jsou tři dole spojené a odkloněné zelené vrbové pruty.
Modrá pata štítu symbolizuje říčku Novohradku a most je stylizovaným mostem přes ní, který v Lozicích stojí a je chráněnou památkou. Klín je transformovaná část znaku olomouckého biskupství, s kterým jsou spojeny nejstarší dějiny obce. Vrbové pruty jsou narážkou na jméno obce (viz kap. O jménu)
NÁVRHY VLAJKY
Vlajka obce odpovídá popisu: List tvoří dva vodorovné pruhy, červený a modrý, v poměru 5 : 1. Z horního okraje listu vychází bílý klín s vrcholem na horním okraji modrého pruhu. V klínu vztyčený zelený vinný list se dvěma úponky. Červený pruh má barvu štítu, modrý je odvozen od paty štítu, bílý klín s vinným listem opakuje horní polovinu štítu.